A munkavédelmi szakember elsődleges feladata, hogy megóvja az alkalmazottak egészségét és testi épségét, szóval minimalizálja az előforduló baleseteket. Kulcsszerepet vállal abban, hogy a vállalatok a törvényi előírásoknak megfelelően biztosítsák a biztonságos munkavégzést. A munkavédelmi szakember precíz és felkészült. A munkahelyi környezet minden aspektusát figyelembe véve dolgozik, legyen szó eszközökről, munkavállalói képzésekről vagy a szabályok betartásáról.
Az egyik legfontosabb feladata a balesetek megelőzése. Ehhez szükséges, hogy alaposan ismerje a munkahely környezetét, a dolgozók tevékenységét és a veszélyforrásokat. A munkavédelmi szakember folyamatosan figyeli, hogy a munkafolyamatok során fennáll-e valamilyen kockázat és ha igen, akkor milyen intézkedésekkel lehet azt csökkenteni vagy megszüntetni. A veszélyes környezetekben, például az építőiparban vagy a vegyi iparban a szakértő szerepe különösen hangsúlyos, mivel az alkalmazottak fokozatosan ki vannak téve a balesetveszélynek. Egy másik lényeges feladata a szabályok és az előírások betartatása.
A törvények és a szabályozások állandóan változnak, ezért mindig naprakész tudással kell rendelkeznie a legfrissebb változásokat illetően. A cégvezetőknek biztosítaniuk kell, hogy a munkahelyi környezet megfeleljen a jogi előírásoknak, hiszen csak így nyújthatnak teljes védelmet a dolgozóknak. A munkavédelmi szakember rendszeresen ellenőrzi és értékeli a vállalat erre vonatkozó intézkedéseit, emellett tanácsot ad a szükséges változtatások elvégzésével kapcsolatban. Persze részt vesz a munkavállalók képzésében is.
A munkavédelmi szakember mindenre odafigyel
A napi feladatai rendkívül változatosak és minden munkakörnyezetben más-más kihívásokat rejtenek. A munkavédelmi szakember fontos teendői közé tartozik a kockázatok értékelése és elemzése. A rendszeres kockázatértékelés segít feltérképezni a lehetséges veszélyforrásokat és meghatározni, hogy azok milyen mértékben fenyegetik a dolgozók biztonságát.
A kockázatelemzés lehetővé teszi, hogy a munkáltató megelőző intézkedéseket tegyen a veszélyek minimalizálására, legyen szó a munkaeszközök karbantartásáról, a védőfelszerelések biztosításáról vagy a munkahelyi környezet átalakításáról. A munkavédelmi szakember felelős a balesetek és az egészségügyi problémák nyomon követéséért is. Ha baleset történik, akkor fel kell mérnie a körülményeket és dokumentálnia az esetet, hogy a további hasonló problémák megelőzése érdekében, megfelelő intézkedéseket hozhassanak. Ezen kívül, segít a következmények minimalizálásában és koordinálja a helyszíni elsősegélynyújtást, amennyiben szükséges.
A munkavédelmi szakember feladatkörébe tartozik a megfelelő védőeszközök biztosítása és ellenőrzése. Megbizonyosodik arról, hogy a különböző felszerelések eleget tesznek-e a szabványoknak. Ellenőrzi azt is, hogy a dolgozók az előírásoknak megfelelően használják azokat. Minden tevékenységet, oktatást, kockázatértékelést és balesetet alaposan dokumentál, hogy biztosítani tudja a vállalat megfelelését a jogi feltételeknek.